Menu

Ilya & Emilia Kabakov: Angelology

25.11.2011 — 05.01.2012
Galeria ASP w Katowicach „Rondo Sztuki”

Kurator: Seamus Kealy

Instalacja totalna w ramach ⅩⅩ Festiwalu Ars Cameralis

„Projekt ten za punkt wyjścia obiera ludzkie wyobrażenie i romantyczne wizje aniołów, przedstawiając je na obrazach oraz w formie instalacji, które absorbują całą przestrzeń ekspozycyjną.

Ilya i Emilia Kabakov są jednymi z bardziej cenionych rosyjskich artystów współczesnych. W 2008 roku, po dwudziestu latach po opuszczeniu kraju, artyści po raz pierwszy zaprezentowali swoją »instalację totalną« na wystawie, otwierającej Centrum Sztuki Współczesnej Garage w Moskwie. Natomiast ich ekspozycja »Incydent w muzeum i inne instalacje« w Państwowym Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu w 2004 roku była pierwszą wystawą żyjących rosyjskich artystów w tym miejscu.

Obecnie, mieszkając w Ameryce, Ilya i Emilia Kabakov współpracują w otoczeniach, które łączą elementy codzienności z konceptualnymi i historycznymi narracjami. Ich twórczość jest głęboko zakorzeniona w społecznym i kulturalnym kontekście sowieckim, w którym wzrastali, zawiera jednakże uniwersalne przesłanie, które to z wielką mocą uderza publiczność na całym świecie. Od wczesnych lat dziewięćdziesiątych tworzą złożone instalacje, które łączą w sobie odniesienia do historii, sztuki, literatury i filozofii. Wiele z ich dzieł koncentruje się wokół kreacji fikcyjnych postaci i skomplikowanych sytuacji. Częstą »podporą ich sztuki« jest osobiste zainteresowanie opowiadaniem i fantastyką. Ilya Kabakov ukuł zwrot »instalacja totalna« by opisać wszechogarniające widza otoczenie, w którym panuje atmosfera całkowitego zaabsorbowania znajdującymi się w nim pracami. Choć znany jest najbardziej z wielkoformatowych i szeroko pojętych instalacji, w jego dorobku odnaleźć można również cykle obrazów.

Ilya Kabakov pisał o »aurze, która pochodzi z twojej przeszłości« jako o tym, co »zatrzymuje nas od zatopienia się w zapomnieniu, i o tym, co nazywamy naszą kulturą, naszym światem wewnętrznym«. Świat wewnętrzny, o którym wspomina, wyrażony jest w ich pracach kolorem białym — podążając za tradycją artystów i pisarzy rosyjskich, którzy ustanowili więź pomiędzy bielą a idealnym stanem duszy (w tym najsławniejszego: Kazimierza Malewicza, który użył tej barwy w swoim obrazie pt. »Biały kwadrat na białym tle« z 1918 roku, aby przedstawić stan czystego odczucia i percepcji). Dzieła artystów są także silnie związane z pojęciem utopii, (jako, że oboje spędzili większą część życia w tym, co miało okazać się ostatecznie przegraną sowiecką utopią) i próbują odkryć, czy kiedykolwiek istniała lub czy mogła istnieć, nie odbierając przy tym optymizmu i wiary w jej potencjał.

Prace małżeństwa Kabakov znajdują się w kolekcjach najsławniejszych muzeów na świecie, takich jak: MoMA w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie i Centrum Pompidou w Paryżu, prezentowane były również w takich miejscach jak Hirshhorn Museum w Waszyngtonie, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Documenta IX, Whitney Biennale w 1997 roku i Państwowym Muzeum Ermitaż w Sankt Petersburgu. W 1993 roku reprezentowali Rosję na 45. Biennale w Wenecji, prezentując instalację »Czerwony pawilon«. Ilya i Emilia Kabakov zrealizowali także wiele ważnych, publicznych projektów w całej Europie i otrzymali liczne nagrody oraz wyróżnienia, między innymi: medal przyjaźni od rosyjskiego prezydenta w 2009 roku, Premium Imperiale w 2008 roku, nagrodę im. Oskara Kokoschki w Wiedniu w 2002 roku i prestiżową Chevalier des Arts et des Lettres przyznawaną przez Ministra Kultury Francji w Paryżu w 1995 roku. Małżeństwo Kabakov żyje i tworzy na Long Island w Stanach Zjednoczonych”. / Seamus Kealy, kurator

Wystawa powstała dzięki uprzejmości Centrum Sztuki The Model (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki) z Irlandii

Organizator
Współorganizator
Patron medialny

Polecamy

 • 12.11 — 12.12.2021

  Wszechświaty równoległe

 • 14.11. — 19.12.2019

  Roman Cieślewicz i chantalpetit. En tête à tête / Twarzą w twarz

 • 25.11.2009 — 05.01.2010

  David Lynch. Wystawa litografii i fotografii

 • 04.11.2016 — 15.01.2017

  Rysa na powiece

 • 27.10. — 27.12.2016

  Planeta Topor. Abram. Roland. Nicolas

 • 15.11.2012 — 15.01.2013

  Pablo Picasso: Świat jest teatrem

 • 21.11.2012 — 20.01.2013

  Kishin Shinoyama: Atokata / Ślady

 • 26.11.2010 — 30.01.2011

  Jake & Dinos Chapman: W królestwie bezrozumności

 • 1 — 31.10.2010

  Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.