Menu

Czytać: kochać — wybór wierszy

Autor: Tomaž Šalamun / Tłumaczenie: Katarina Šalamun-Biedrzycka

Nakład wyczerpany

Książka poetycka

W latach siedemdziesiątych ⅩⅩ wieku w poezji Šalamuna zaznaczył się wpływ poezji amerykańskiej, szczególnie autorów kojarzonych z Beat Generation i „szkołą nowojorską”. Wpływ ten przejawił się m.in. wprowadzeniem do wierszy dłuższych form narracyjnych. Dwuletni pobyt poety w Meksyku na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zaowocował pojawieniem się w wierszach motywów z kultur prekolumbijskich i poezji hiszpańskojęzycznej (np. Césara Vallejo), a także pogłębieniem ekstatyczności i wizyjności obrazowania, w kierunku kojarzącym się z pismami św. Jana od Krzyża.

W latach osiemdziesiątych Šalamun podjął swego rodzaju dialog z młodszym pokoleniem poetów słoweńskich, pozostających pod wpływem takich prądów myślowych jak dekonstrukcja czy psychoanaliza Lacana. Poeta skupił się na zagadnieniach relacji i odniesień w obrębie języka jako takiego, co przejawiło się w większej złożoności środków poetyckich, skłaniającej krytyków do porównań (przychylnych i nieprzychylnych) ze sztuką baroku. Z drugiej strony, echom postmodernizmu Šalamun przeciwstawił własną wersję dążenia do transcendencji, inspirowaną kabałą w ujęciu Gershoma Scholema, czy też mistyczną poezją Dżaladuddina Rumiego.

W ostatnich z opublikowanych tomów poety można, w porównaniu z wcześniejszym rozpasaniem, zauważyć pewne ściszenie tonu, zwrócenie się w stronę intymnego zwierzenia. Wiersze nadal jednak oparte są na zestawieniach wizjonerskich obrazów, a środki językowe — stosowane w sposób wirtuozerski, nierzadko graniczący z karkołomnością.

Recenzję na portalu literackie.pl można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

O autorze

Tomaž Šalamun

Urodzony w roku 1941 w Zagrzebiu. Ukończył studia na wydziale historii sztuki i historii w Lublanie. Był stypendystą na uniwersytetach w Krakowie, Rzymie, Paryżu i w Meksyku. Dwa lata spędził na Uniwersytecie Iowa w charakterze gościa International Writing Program oraz asystenta w Katedrze Literatury Porównawczej. Po krótkim okresie pracy w Lublanie w Akademii Sztuki Pięknych i Galerii Współczesnej z konieczności  pracował jako komiwojażer oraz nauczyciel języka angielskiego. Po zmianach politycznych był attaché kulturalnym w słoweńskim Konsulacie w Nowym Jorku. Ostatnio pracował w kilku amerykańskich uniwersytetach jako Visiting Professor. Opublikował 30 tomów poetyckich i wiele zbiorów swojej poezji w obcych językach. Zmarł 27 grudnia 2014 roku.

Szczegóły publikacji

Stopka redakcyjna

Tytuł: Czytać: kochać — wybór wierszy
Autor: Tomaž Šalamun
Tłumaczenie: Katarina Šalamun-Biedrzycka
Tłumaczenie tekstu Primoza Čučnika: Agnieszka Będkowska-Kopczyk, Michał Kopczyk
Redakcja: Bartłomiej Majzel, Marek Zieliński, Maciej Melecki
Grafika i typografia: Wojtek Kucharczyk
Wydawca: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Rok i miejsce wydania: Katowice 2002
Wydanie polskojęzyczne

Elementy techniczne

Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Wymiary: 19,5×12,50 cm
ISBN: 83–906548–8–1
Nakład wyczerpany

→ Książka ukazała się dzięki pomocy finansowej Ambasady Republiki Słowenii w Warszawie.
→ Publikacja powstała po spotkaniu z poetą w Katowicach w 2000 roku w ramach Ⅸ edycji Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej. Więcej o edycji można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Polecamy

 • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

  Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

 • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

  Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

  Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

 • Tropy NaDziko — Postantologia

  Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

  Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

 • Dziennik Jurajski

  Wojciech Prażmowski

  Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

 • Samotny Spacerowicz

  Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

  Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

 • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

  Jake i Dinos Chapman

  Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

 • Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

  Pierre Alechinsky, Peter Bramsen

  Katalog do wystawy ukazującej współpracę litografa z artystą, których przyjaźń rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.