Menu

Rozprawa o dobrowolnej niewoli 1546—2008

Autor: Étienne de La Boétie / Tłumaczenie: Krzysztof Matuszewski

Nakład wyczerpany

„Podobnie jak Machiavelli, od którego różni się mniej niż by się zdawało, La Boétie dotyka w »Rozprawie…« tajników władzy. Uprzedza liberalnych filozofów polityki (Spinozę, Locke’a, Rousseau), dodając jasnowzroczność, która pozwala mu odrzucić wszelką idealną wizję stosunków między państwem a obywatelem jako transparentnych, bez pośredników.

(…) »Rozprawa…« przekracza ramy tradycyjnego dyskursu politycznego. Odtwarzana wciąż fascynacja, jaką wznieca, bierze się stąd, że dzieło kładzie również fundamenty pod studium relacji panowanie-poddaństwo w osobistych stosunkach międzyludzkich. Tyran nie jest tylko kategorią polityczną, ale także mentalną, a nawet „metafizyczną”.

(…) To, co La Boétie mówi o strachu, podłości, życzliwości, lizusostwie, poniżaniu siebie, nikczemności, alienacji pośredników (dworzan, namiestników, różnych mediatorów władzy), wydaje się tak uderzająco prawdziwe — i jakże aktualne! — że wywołuje otrzeźwiający dreszcz na plecach. Tyrania jest wciąż gotowa się ujawnić w na poły przez nas akceptowanej relacji podległości”. / Séverine Auffret

O autorze

Étienne de La Boétie 

Urodzony 1 listopada 1530 roku w Sarlat (Périgord) jako trzecie dziecko Antoine’a de la Boétie, namiestnika sędziego królewskiego regionu Périgord i Philippe’y de Calvimont. Początkowo Étienne naukę pobiera u wuja, światłego duchowego, który przekazuje mu zamiłowanie do literatury, wartości greckich i łacińskich oraz zaintersowanie prawem. W wieku szesnastu lat jest autorem przekładów kilku dzieł greckich. Zapisuje się na uniwersytet w Orleanie. W 1554 roku La Boétie uzyskuje tytuł radcy parlamentu Bordeaux. Zaangażowany w łagodzenie konfliktu między katolikami a hugenotami bierze udział w misji wojskowej, po której upada na zdrowiu. Umiera 18 sierpnia 1563 roku w Médoc, w obecności swojego przyjaciela Montaigne’a, któremu powierza pieczę nad swoimi dziełami i biblioteką.

Szczegóły publikacji

Stopka redakcyjna

Tytuł: Rozprawa o dobrowolnej niewoli 1546—2008
Autor: Étienne de La Boétie
Projekt okładki i stron tytułowych: Justyna Kucharczyk
Tłumaczenie: Krzysztof Matuszewski
Redakcja: Marek Zieliński
Wydawca: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Rok wydania: Katowice 2008
Wydanie dwujęzyczne: polsko-francuskie

Elementy techniczne

Oprawa: miękka
Liczba stron: 128
Wymiary: 15,5x11cm
ISBN: 83–922555–4-2
Nakład wyczerpany

→ Publikacja powstała z inicjatywy Jean-Michela Alberoli i towarzyszyła wystawie artysty „Echa i fantomy 1968”, przygotowanej w ramach ⅩⅦ Festiwalu Ars Cameralis. Więcej o wystawie można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Polecamy

  • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

    Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

  • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

    Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

    Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

  • Tropy NaDziko — Postantologia

    Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

    Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

  • Dziennik Jurajski

    Wojciech Prażmowski

    Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

  • Samotny Spacerowicz

    Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

    Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

  • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

    Jake i Dinos Chapman

    Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

  • Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

    Pierre Alechinsky, Peter Bramsen

    Katalog do wystawy ukazującej współpracę litografa z artystą, których przyjaźń rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.