Menu

to​.​je​.​take​.​co​.​take​.​to​.​!​.

Autor: Mołr Drammaz

Nakład wyczerpany

Na płycie członkowie Mołr Drammaz oddają głos dzieciom, nie ingerując prawie w ich działania. Zdarzają się zatem opowieści bez puenty, nie bardzo wyrafinowane teksty i kompozycje. W zamian za to obcujemy z dziecięcą naturalnością. Często są to działania nieporadne, ale ileż tu nieskrępowanej wyobraźni, pomysłowości i lekkości. I jakże często są to działania zabawne — i przepełnione niepohamowaną pasją tworzenia.

„Mołr Drammaz presents: to.je.take.co.take.to.!. dzieci.śpiewają.dzieci.grają.słucha.asia
Wtedy: naprawdę lubię uczyć dzieci. A oto moi uczniowie. Niektórzy grają na gitarze, inni na pianinie, inni na kibordach, śpiewają! Niektórzy grają od trzech lat, niektórzy od trzech miesięcy. Pewnego dnia na lekcji powiedziałam tak: wymyślcie swój utwór. Ja będę się przyglądać i pomagać. Zrobiły to, a teraz wy słuchacie. Jestem z nich dumna.
Teraz: kilka lat upłynęło. Im dłużej zastanawiam się nad »tojetake«, to dochodzę do wniosku, że tak jak wtedy nie podlegaliśmy modzie, tak i teraz płyta ta nie mieści się w żadnych znanych wcześniej ramach. Jest zapisem czystej wyobraźni i bardzo otwartych głów. I takim dokumentem pozostanie. Bez względu na czas. Dzieci opowiadają »prawdziwe bajki«. A te są ponadczasowe, choć niektóre ówczesne dzieci zdążyły dorosnąć. Nie chodzi tu o morał, chodzi o przeżywanie i szczerość. Śpiewają, grają, zwierzają się, stwierdzają, krzyczą i mówią na ucho. Pochyl się i posłuchaj. Usłysz, co w dzieciach piszczy”. / Asi Mina vel. Asia Bronisławska

O artystach

Mołr Drammaz

Grupa została założona przez Wojtka Kucharczyka (The Complainer, retro*sex*galaxy, Kucharczyk) i Asię Bronisławską (Asi Mina) w okolicach 1994 roku. Oprócz tego rodzeństwa, w ciągu kolejnych lat, do składu dołączali różni inni muzycy — m.in. Macio Moretti czy Jacek Tokarski.

Grupa od samego początku była zauważana, przede wszystkim z powodu niesamowitej energii i oryginalności. Połączenie żywych bębnów z elektroniką oraz głosem było w tamtych latach czymś wyjątkowym, rzadko spotykanym. Dosyć szybko stali się też znani poza granicami kraju (recenzje ich płyt publikował m.in. The Wire).

Dyskografia

1999      tehha tehha ert 2.0
1999      NEUTROP
1999      skórzana maska
2000      presents: to.je.take.co.take.to.!.
2000      grai’n’test.hits
2000      Norma’s food / jedzenie Normy
2001       „tu!” {silesian familijo plądrofono}
2001      l.i.v.e.v.i.l (Mołr Drammaz & neurobot)
2001      boazeria
2004      very vs very
2006      „tu!” (remider)
2006      BOAZERIA (reissue)
2006      to.je.take.co.take.to.!. (retake)
2010      Amateurs, Professionals and No Refrains (Mołr Drammaz & DEUCE & Laszlo Band)
2012      Semperflorens

Polecamy

  • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

    Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

  • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

    Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

    Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

  • Tropy NaDziko — Postantologia

    Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

    Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

  • Dziennik Jurajski

    Wojciech Prażmowski

    Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

  • Samotny Spacerowicz

    Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

    Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

  • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

    Jake i Dinos Chapman

    Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

  • Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

    Pierre Alechinsky, Peter Bramsen

    Katalog do wystawy ukazującej współpracę litografa z artystą, których przyjaźń rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.