Menu

Książka Miłosna / The Love Book. The Best of My Dreams

Autor: Sławomir Rumiak

Nakład wyczerpany

Książka artystyczna

„»Książka miłosna« Sławomira Rumiaka to ewenement na śląskim rynku wydawniczym. Nie dość, że jest jednym z najpiękniej zaprojektowanych wydawnictw, jakie ukazały się tutaj w ostatnich latach (zasługa projektantki Ani Nałęckiej, którą znacie m.in. z kilku okładek Ultramaryny), to jeszcze stanowi zbiór wyjątkowo radykalnych fotografii, o których głośniej jest na Dalekim Wschodzie niż w Polsce.

»Książka miłosna« to nie tylko album, to także tytuł wystawy jaką możemy oglądać w grudniu w galerii Brama w Gliwicach. Kogo nie przerażają wizje wymyślnie torturowanych dziewcząt (włącznie z wydłubywaniem ziaren kawioru z trzewi i przeszywaniem skóry drutem kolczastym), ten znajdzie z pewnością satysfakcję w odszyfrowywaniu aluzji i wątków, zarówno tych dotyczących barokowej i renesansowej sztuki europejskiej, jak i współczesnej fotografii japońskiej, z Nabuyoshi Arakim na czele”.

/ fragment artykułu Sebastiana Cichockiego, który ukazał się w Ultramarynie w grudniu 2003 roku

→ Album został wyróżniony w antologii „246 Loaded Photography Books: The Edge of Photography” wydanej w Tokio, w 2005 roku. Sławomir Rumiak jest jedynym artystą, któremu poświęcono cały rozdział w tej książce.

O autorze

Sławomir Rumiak

Urodzony w 1972 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.  Wykładał gościnnie w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w Akademie voor Beeldende Kunst w Enschede oraz w Institute of Polytechnics w Tokio. Pracował w technikach fotograficznych, a w ostatnich latach zwrócił się ku filmowi i instalacjom wideo. Jest też znakomitym rysownikiem. Był kuratorem dwóch ważnych wystaw organizowanych przez Instytucję Ars Cameralis:  „Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii” (2010) oraz Kishina Shinoyamy „Atokata/ Ślady” (2012). W 2012 roku jego prace zostały pokazane w ramach multimedialnej instalacji „Pamięć pracy/ Erinnerung an Arbeit” w Zollverein w Essen, a następnie „Droga Przemysłowa13” prezentowanej w Walcowni Cynku w Katowicach.

Szczegóły publikacji

Stopka redakcyjna

Tytuł: Książka Miłosna / The Love Book. The best of My Dreams
Autor: Sławomir Rumiak
Projekt graficzny: Ania Nałęcka
Tłumaczenie: Michael G. McMillan, Monika Hertman
Wydawca: Frodo, Bytom (Publikacja powstała we współpracy z Instytucją Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris)
Rok i miejsce wydania: Bytom 2003
Wydanie dwujęzyczne: polsko-angielskie

Elementy techniczne

Oprawa: miękka
Liczba stron: 60
Wymiary: 35,5×27,5cm
ISBN: 83–910093–8–6
Nakład wyczerpany

→ Publikacja towarzyszyła wystawie fotografii Sławomira Rumiaka „Książka miłości” prezentowanej w ramach ⅩⅡ edycji Festiwalu Ars Cameralis w galerii Brama w Gliwicach

Polecamy

  • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

    Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

  • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

    Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

    Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

  • Tropy NaDziko — Postantologia

    Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

    Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

  • Dziennik Jurajski

    Wojciech Prażmowski

    Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

  • Samotny Spacerowicz

    Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

    Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

  • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

    Jake i Dinos Chapman

    Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

  • Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

    Pierre Alechinsky, Peter Bramsen

    Katalog do wystawy ukazującej współpracę litografa z artystą, których przyjaźń rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.