Co robi łączniczka
Autorzy: Zbigniew Libera, Darek Foks
Cena: 40 PLN
Dostępne jest wyłącznie wydanie niemieckojęzyczne
Nakład polski wyczerpany
Nakład francuski wyczerpany
Odpowiadające 63 dniom Powstania Warszawskiego opowiadania Darka Foksa, które Zbigniew Libera zmontował ze zdjęciami słynnych gwiazd światowego kina, „pozujących” na tle ruin miasta.
„»Co robi łączniczka« to projekt autorstwa Zbigniewa Libery i Darka Foksa, książka składająca się z 63 tekstów i towarzyszących im zdjęć. Dzieło to jest przypadkiem szczególnym: publikacja powstała jako reprint innej książki (któż dba dziś o to, czy rzeczywiście istniejącej!). Piękne aktorki — gwiazdy kina z dawnych lat, pozują wśród ruin anonimowego miasta zmiażdżonego trybami ⅩⅩ-wiecznej historii. Martyrologiczne konotacje tej kolekcji słów i obrazów narzucają się z równą mocą, z jaką emanuje ich erotyczno-nostalgiczna aura”. / Sebastian Cichocki
„Darek Foks ze Zbigniewem Liberą niczego nie utrwalają. To, co ich interesuje, ulega przeobrażeniom. Teraz i o każdej porze. To, co widzimy, jest podszyte tym, co i jak mówimy. Ale równie dobrze możemy to zdanie odwrócić: to, co mówimy, jest podszyte tym, co i jak widzimy. Ten kazirodczy tandem obrazu i słowa co rusz zmienia przebranie. Przykłady? Proszę: fotografia i podpis, logo i marka, image i schlagwort, portret i nazwisko, metka i pseudonim, raster i czcionka. Pamięć, w której magazynuje się obrazy i słowa, to stara hurtownia na obrzeżach miasta, nie należy już do nas. Wizje, które się nam przytrafiają, są już gotowe. Słowa, którymi będziemy opisywać nasz dom i naszą ulicę, są już od dawna przygotowane. Franz Maurer zagra Joyce’a, a żołnierze Wehrmachtu przebiorą się za kolarzy. Wojenne ścieżki prowadzą do domu. Dlatego proza Foksa musiała spotkać się ze zdjęciami Libery”. / Jerzy Jarniewicz
Przeczytaj recenzję z „Twórczości” na portalu culture.pl TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)
*Dokonując zakupu publikacji, akceptujesz warunki regulaminu sklepu internetowego (dostępny TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)
O autorach
Darek Foks
Urodzony w 1966 roku poeta, prozaik, scenarzysta. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, ukończył scenariopisarstwo w PWSFiT w Łodzi. Autor książek poetyckich „Wiersze o fryzjerach” (1994), „Misterny tren” (1997), „Sonet drogi” (2000), „Przecena map. Wiersze z lat 1987—1997” (2005) i „Ustalenia z Maastricht” (2006). Za prozatorskie można uznać jego książki „Orcio” (1998), „Pizza weselna” (2000) i „Mer Betlejem” (2003). Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu” (1993) i Nagrody Literackiej im. Natalii Gall (1999). Pojawił się dwukrotnie wśród nominowanych do Paszportu „Polityki”. Jego wiersze i opowiadania zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.
Zbigniew Libera
Urodził się w 1959 roku w Pabianicach. Jest autorem obiektów, instalacji, filmów wideo, wideoinstalacji, fotografii, działań multimedialnych. Swoją działalność twórczą rozpoczął w latach 80. ubiegłego wieku projektując ulotki i plakaty przeciwko wydarzeniom w kopalni „Wujek”. Drukował też ulotki dla „Solidarności”. Wiosną 1982 roku miał pierwszą indywidualną wystawę na łódzkim Strychu, jesienią został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa i skazany na półtora roku więzienia za przygotowywanie i kolportaż antyreżimowych druków. Po wyjściu z więzienia, w latach 1983—1986 działał w środowisku łódzkiej Kultury Zrzuty. W latach dziewięćdziesiątych jego wcześniejsza twórczość została uznana za prekursorską wobec tzw. sztuki krytycznej, on sam okrzyknięty „ojcem sztuki krytycznej”. Zaczął wystawiać w galeriach, a jego prace spotkały się ze sporym odzewem. Libera rozpoczął też wówczas tworzenie rzeźb i obiektów. W latach dziewięćdziesiątych Libera stworzył serie fikcyjnych zabawek dla dzieci, „protez dorosłości w świecie dziecka” i instrumentów socjalizacji, służących w gruncie rzeczy do „tresury”, wyuczania określonych zachowań, w końcu — przypisanych im ról płciowych. W ostatnich latach Libera poświęcił się w dużej mierze analizie przestrzeni mediów i problemu obrazu w kulturze masowej.
Szczegóły publikacji
Stopka redakcyjna
Tytuł: Co robi łącznika
Autorzy: Zbigniew Libera, Darek Foks
Projekt okładki i stron tytułowych: Justyna Kucharczyk
Copyright: Darek Foks & Zbigniew Libera
Wydawca: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Rok i miejsce wydania: Katowice 2005
Wydanie w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej, francuskiej
Elementy techniczne
Oprawa: miękka
Liczba stron: 129
Wymiary: 21x16cm
ISBN: 83–922555–0-X
Nakład polski wyczerpany
Nakład francuski wyczerpany
→ Publikacja zrealizowana w 2005 roku w ramach ⅩⅣ Festiwalu Ars Cameralis. Więcej o edycji można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)
→ Publikacja została nagrodzona w Kategorii Literatura przyznanej przez TVP Kultura w 2006 roku