Menu

Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939—2009

Autor: praca zbiorowa
Cena: 60 PLN

Publikacja jest owocem wystawy, która została zorganizowana w 2009 roku przez Instytucję Kultury Ars Cameralis we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej BWA oraz Galerią ASP w Katowicach Rondo Sztuki.

W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej na nowo podjęto dyskusję o obecności w pamięci zbiorowej traumy wojny, przemocy, ludobójstwa. W Katowicach zaprezentowano wtedy ponad 28 prac z kręgu nurtu wideo artu autorstwa najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku sztuki w Polsce i na świecie. Znalazły się na niej prace takich twórców jak m.in:  Stephen Balist, Sophie Calle, Chris Doyle, Antonio Muntadas, Nam June Paik, Bill Viola. Polskich artystów reprezentowali Zbigniew Rybczyński,  Mirosław Bałka i Artur Żmijewski.

Publikacja stanowi swoiste dopełnienie tamtego przedsięwzięcia. Składa się nań 31 tekstów krytycznych, esejów, dedykowanych postaci i twórczości każdego artysty, którego prace prezentowane były na wystawie, autorstwa kuratorów, historyków i specjalistów sztuki wideo artu, a nawet samych artystów (są to m.in. Maria Brewińska, Eugeni Bonet, Max Cegielski, Dominik Kuryłek, Friedheim Mennekes, Angela Melitopoulos, Anna Maria Potocka, Ewa Tatar, Kitty Scott, Piotr Zawojski i wielu innych). Całość poprzedza wstępem ekskluzywny wywiad z prof. Derrickiem de Kerckhove, ekspertem z dziedziny nowych mediów i współczesnej audiowizualności, udzielony specjalnie na potrzeby książki dr Annie Maj i dr. Michałowi Derdzie-Nowakowskiemu. Całość poprzedzona jest także dwoma znakomitymi esejami specjalistycznymi dr Violetty Sajkiewicz (Uniwersytet Śląski w Katowicach) oraz dr. Roda Menghama (Jesus College, Oxford).

Publikacja jest bogato ilustrowana reprodukcjami kadrów pochodzących z prezentowanych na wystawie filmów, co wprowadza dodatkowy kontekst dopełniający lekturę zamieszczonych tekstów. Na uwagę zasługuje staranny i wyrafinowany koncepcyjnie projekt, który sprawia, że formuła treściowa i graficzna znakomicie ze sobą korespondują ku satysfakcji czytelnika.

*Dokonując zakupu publikacji, akceptujesz warunki regulaminu sklepu internetowego (dostępny TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Szczegóły publikacji

Stopka redakcyjna

Tytuł: Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939—2009 / The Labyrinth of Memory. Faces of Evil 1939—2009
Autorzy: Mirosław Bałka, Maria Brewińska, Sophie Calle, Sebastian Cichocki, Derrick de Kerkhove, Harun Farocki, Dominik Kuryłek, Rod Mengham, Nam June Paik, Anna Maria Potocka, Ewa Tatar, Bill Viola, Artur Żmijewski i inni
Redakcja: Agnieszka Termińska, Carl Humphries, Piotr Zaczkowski
Tłumaczenie: Grzegorz Kozłowski
Projekt graficzny: Zofia Oslislo
Wydawca: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Rok i miejsce wydania: Katowice 2011
Wydanie dwujęzyczne: polsko-angielskie

Elementy techniczne

Oprawa: miękka
Liczba stron: 440
Wymiary: 24x36cm
ISBN: 978–83–928793–2-9

→ Publikacja powstała w związku z wystawą „Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939—2009”, która odbyła się w Katowicach w terminie lipiec—wrzesień 2009. Więcej o wystawie można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

→ „Dominantę stanowią dwa kolory: czerń oraz ciemna czerwień (kolor krwi). Okładka została wydrukowana na surowej tekturze, w taki sposób, że książka przeciera się i lekko niszczy, motywem przewodnim jest »przestrzelenie« zarówno okładki, jak i wybranych stron w książce”. / Zofia Oslislo-Piekarska, autorka projektu graficznego

Zamów publikację

Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939—2009
Cena: 60 PLN

Wiadomość ze szczegółami dotyczącymi zakończenia procesu zamówienia publikacji przyjdzie na wskazany przez Państwa adres mailowy w ciągu dwóch dni roboczych.

    Wysyłając zamówienie akceptujesz regulamin sklepu Ars Cameralis. Z regulaminem sklepu zapoznać się można pod adresem: www.arscameralis.pl/regulamin-sklepu

    Polecamy

    • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

      Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

    • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

      Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

      Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

    • Tropy NaDziko — Postantologia

      Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

      Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

    • Dziennik Jurajski

      Wojciech Prażmowski

      Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

    • Samotny Spacerowicz

      Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

      Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

    • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

      Jake i Dinos Chapman

      Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

    • Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

      Pierre Alechinsky, Peter Bramsen

      Katalog do wystawy ukazującej współpracę litografa z artystą, których przyjaźń rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.