Menu

Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

Autorzy: Pierre Alechinsky, Peter Bramsen
Cena: 45 PLN

Publikacja towarzysząca wystawie

„Pierre jest rannym ptaszkiem, ja — nieuleczalnym nocnym Markiem. Skądinąd nasze pierwsze spotkanie przebiegło pod znakiem tej zasadniczej różnicy. Pewnego pięknego poranka wyciągnął mnie z łóżka nieubłagalny dźwięk budzika. Na progu dostrzegłem Pierre’a. Rześki jak szczygieł, z dwiema płytkami pod pachą przyszedł popracować. Nie sposób się dowiedzieć, kto umówił nasze spotkanie, faktem jest tylko, że oto zjawił się i że jest ósma. W tej chwili nawiedza mnie myśl: »Ten człowiek jest szalony. Przecież musiał wstać o szóstej, może nawet o piątej, żeby przyjechać z Paryża do doliny Chevreuse«. I wzdychając konkluduję: »Jak człowiek przy zdrowych zmysłach może wstać tak wcześnie, gdy można sobie jeszcze smacznie pospać?«. Szybka kawa na rozbudzenie i jesteśmy przy prasie. Tak jak uwielbiam, rozpoczynamy długą piękną dniówkę. Pierre nie jest bynajmniej debiutantem, dobrze zna się na rzeczy. Bezzwłocznie zaczyna od esencji lawendowej, nie wdając się w pogawędki. To prawdziwe szczęście i muszę powiedzieć, że mnie zaskoczył. Praktycznie wie już wszystko i niczego nie mogę go nauczyć. To było w 1963. Tego samego roku robimy nasz pierwszy wspólny kamień”. / fragment publikacji, wypowiedź Petera Bramsena

*Dokonując zakupu publikacji, akceptujesz warunki regulaminu sklepu internetowego (dostępny TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

O artystach

Pierre Alechinsky

Malarz, grafik o międzynarodowej sławie. Urodził się w 1927 roku w Brukseli. Od 1951 mieszka w Paryżu. Studiował typografię i ilustrację książkową w brukselskiej Państwowej Wyższej Szkole Architektury i Sztuk Zdobniczych La Cambre. Pierwsze indywidualne wystawy w 1955 roku ugruntowały pozycję artysty. Jego obrazy, litografie, grafikę, ilustracje książkowe wystawiają prestiżowe galerie i muzea we Francji, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Danii, czy Niemczech. Autor wielu książek.

Peter Bramsen

Urodzony w 1935 roku w Frederiksbergu. Syn Henrika Boe’a Bramsena, historyka sztuki i naczelnego konserwatora Biblioteki Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Marząc o byciu litografem wyrusza do Paryża. W 1963 roku przejmuje pracownię Clota. W 1965 roku wchodzi w układ z Guy’em Georgesem, z którym zakłada przedsiębiorstwo o nazwie „Clot, Bramsen i Georges”. Zakład ten zajmuje się drukowaniem litografii oryginalnej, książek i afiszy. Uprawiają również drzeworytnictwo, linotypię, miedziorytnictwo, składanie w ołowiu i drukowanie na kamieniu. W lutym 2001 r. zostaje odznaczony Orderem Sztuk i Literatury Republiki Francuskiej. Zaś rok później odbiera medal Duńskiej Akademii Królewskiej.

Szczegóły publikacji

Stopka redakcyjna

Tytuł: Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej
Autor: Pierre Alechinsky, Peter Bramsen
Tłumaczenie: Krzysztof Jarosz
Korekta i redakcja tekstów: Olga Nowak
Projekt graficzny: Justyna Kucharczyk
Layout i redakcja techniczna: KiM Bochenek
Wydawca: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Rok wydania: Katowice 2007
Wydanie polskojęzyczne

Elementy techniczne

Oprawa: twarda
Liczba stron: 183
Wymiary: 17,5×24,6cm

→ Publikacja powstała we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
→ Katalog powstał po wystawie artysty w Katowicach w 2006 roku w ramach ⅩⅤ Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej. Na wystawę „Peter & Pierre” składało się 160 litografii Alechinsky’ego. Wszystkie zostały wykonane w Atelier Clot, Bramsen & Georges w Paryżu. Więcej o wystawie można znaleźć TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Zamów publikację

Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej
Cena: 45 PLN

Wiadomość ze szczegółami dotyczącymi zakończenia procesu zamówienia publikacji przyjdzie na wskazany przez Państwa adres mailowy w ciągu dwóch dni roboczych.

  Wysyłając zamówienie akceptujesz regulamin sklepu Ars Cameralis. Z regulaminem sklepu zapoznać się można pod adresem: www.arscameralis.pl/regulamin-sklepu

  Polecamy

  • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

   Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

  • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

   Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

   Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

  • Tropy NaDziko — Postantologia

   Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

   Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

  • Dziennik Jurajski

   Wojciech Prażmowski

   Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

  • Samotny Spacerowicz

   Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

   Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

  • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

   Jake i Dinos Chapman

   Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

  Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.