Menu

Smutek śmierci

Autor: Roger Ballen

Nakład wyczerpany

Album fotograficzny

„Roger Ballen w obliczu zagmatwania świata i jego rozpadu, zamieszania i chaosu proponuje nam drogę wyjścia, usytuowania i wpisania obrazu realnej obecności rzeczywistości w plan mitu. Nie otrzymujemy więc immanentnego obrazu fotograficznego, gdyż artysta nie odrzuca pośredniczącej roli przestrzeni symbolicznego automatonu, lecz odkrywa i wskazuje odbiorcy kanały z wieczną składnicą obrazów i sensów. (…)

Próba definiowania stanu rzeczy, w jakim się znajdujemy, jest utrudniona, gdyż pomocne w tym celu pojęcia nie są przydatne. Wszelka klasyczna symetria pojęć, mogąca przedstawić rozmaite aspekty fotografii Ballena w sposób właściwy, ulega zawieszeniu i nie pozwala na trafną analizę: dobro i zło, piękno i brzydota, prawda i fałsz, ruch czy bezruch stają się tylko i wyłącznie pojęciami o charakterze spekulatywnym. Ich usytuowanie w przestrzeni fotografii, mimo pozorów otwartości, zostaje skrywane, nie możemy się nimi posługiwać poprzez stosunek do całości, lecz tylko podług kryterium sąsiedztwa. Nasze myśli podążają po liniach wyznaczonych przez artystę lub po ogniwach łańcucha, zerwanego z nóg koguta”. / Marek Zieliński, „Wokół fotografii Rogera Ballena”

O artyście

Roger Ballen

Urodzony w 1950 roku w Nowym Jorku. Jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów fotografików. Własną misję artystyczną tak definiuje: „Przez minione dziesięciolecia przebyłem drogę od widzenia siebie jako fotografa ku widzeniu siebie jako artysty. Proces, w jakim konstruuję moje fotografie, przypomina proces twórczy malarzy, rzeźbiarzy oraz innych artystów sztuk wizualnych”.

Syn wydawcy zdjęć znanej agencji fotograficznej Magnum. Po ukończeniu studiów psychologicznych na University of California w Barkley, licznych podróżach po świecie, osiadł w Republice Południowej Afryki, gdzie mieszka od blisko 30 lat. Przestrzeń kulturowa i społeczna tego kraju w szczególny sposób ukształtowała niepowtarzalny i autorski charakter jego fotografii.

Od czasu ukazania się pierwszego albumu z fotografiami artysty („Boyhood” 1999), jego prace rozpoznawane są na wszystkich kontynentach, wystawiane w najbardziej prestiżowych galeriach i muzeach świata. Znaczące wystawy indywidualne prac Ballena odbyły się m.in. w Museum of Contemporary Art w San Diego i Gagosian Gallery w Los Angeles, a jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centrum Georges Pompidou w Paryżu, Muzeum Alberta i Viktorii w Londynie czy Stedelijk Museum w Amsterdamie.

Szczegóły publikacji

Stopka redakcyjna

Tytuł: Smutek Śmierci
Autor: Roger Ballen
Tłumaczenie: Behlert & Behlert
Redakcja i korekta: Marek Zieliński
Projekt graficzny: Justyna Kucharczyk, Katarzyna Bochenek
Wydawca: Galeria Sztuki Współczesnej BWA Katowice, Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Rok i miejsce wydania: Katowice 2008
Wydanie dwujęzyczne: polsko-angielskie

Elementy techniczne

Oprawa: miękka
Liczba stron: 156
Wymiary:
ISBN: 978–83–88254–50–5
Nakład wyczerpany 

→ Publikacja towarzyszyła wystawie „Smutek śmierci” w ramach XVII Festiwalu Ars Cameralis. Więcej o wystawie można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Polecamy

  • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

    Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

  • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

    Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

    Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

  • Tropy NaDziko — Postantologia

    Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

    Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

  • Dziennik Jurajski

    Wojciech Prażmowski

    Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

  • Samotny Spacerowicz

    Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

    Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

  • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

    Jake i Dinos Chapman

    Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

  • Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

    Pierre Alechinsky, Peter Bramsen

    Katalog do wystawy ukazującej współpracę litografa z artystą, których przyjaźń rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.