Menu

Nigdy nie wiadomo. Wiersze

Autor: Ron Padgett / Tłumaczenie: Jacek Gutorow

Nakład wyczerpany

Książka poetycka

Tomik „Nigdy nie wiadomo” to druga książka Padgetta publikowana w Polsce. Na książkę składają się fascynujące ciągi tajemniczych wizji i niepospolitego piękna, które przenika dynamiczny język skrzętnie opisujący nawet najmniejszy szczegół rzeczywistości. Ta pozycja to mus dla wszystkich tropicieli zagadek świata i czułych miejsc człowieczeństwa.

„U wczesnego Padgetta wiersze jakby potykały się o siebie i rozsypywały na naszych oczach. Ale nietrudno zgadnąć, że dzieje się tak za sprawą zachwytu, który nie pozwala poecie na zbędną formalizację myśli. W późniejszych książkach wiersze zdają się bardziej zdyscyplinowane i logiczne, ale rygor tkwiący w logice wypowiedzi jest pozorny: konsekwentnie budowane przesłanie kończy się nagle jakimś głupstwem, uwagą rzuconą z głupia frant, niby to stanowiącą dalszy ciąg wypowiedzi, ale w istocie wywracającą ją na nice. Takie odwracanie kota ogonem to ulubiony chwyt Padgetta. Po prostu nigdy nie wiadomo, co za chwilę się zdarzy”. / Jacek Gutoro

O autorze

Ron Padgett

Urodził się w 1942 roku w Tulsie, w stanie Oklahoma. Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku został współzałożycielem pisemka literackiego „The White Dove Review”, dzięki czemu mógł poznać kilka wschodzących gwiazd nowej amerykańskiej poezji. Szczególnie ważna okazała się znajomość z Berriganem — już wkrótce obaj poeci mieli trzon tak zwanego drugiego pokolenia nowojorskiej sceny poetyckiej.

W 1960 roku Padgett rozpoczął studia w Nowym Jorku, tym samym znalazł się w samym centrum tworzącej się właśnie nowej sztuki amerykańskiej. W 1969 roku publikuje „Great Balls of Fire”, pierwszą pełnowymiarową książkę poetycką. Do najważniejszych tomów poety należą: „Tulsa Kid” (1979), „New and Selected Poems” (1995), „You Never Know” (2002), „How To Be Perfect” (2007).

W roku 2006 Padgett gościł na Festiwalu Ars Cameralis. Spotkał się ze studentami Uniwersytetu Śląskiego, wziął też udział w promocji najnowszego, Ashbery’owskiego numeru „Literatury na Świecie” w Instytucie Mikołowskim.

Szczegóły publikacji

Stopka redakcyjna

Tytuł: Nigdy nie wiadomo. Wiersze
Autor: Ron Padgett
Tłumaczenie: Jacek Gutorow
Layout: Kim Bochenek
Wydawca: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Rok i miejsce wydania: Katowice 2008
Wydanie polskojęzyczne

Elementy techniczne

Oprawa: twarda, zamszowa
Liczba stron: 103
Wymiary: 19,5x13cm
ISBN: 83–922555–3–4
Nakład wyczerpany

→ Publikacja powstała po wizycie poety w 2006 roku w ramach ⅩⅤ Festiwalu Ars Cameralis. Więcej o edycji można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Polecamy

  • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

    Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

  • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

    Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

    Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

  • Tropy NaDziko — Postantologia

    Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

    Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

  • Dziennik Jurajski

    Wojciech Prażmowski

    Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

  • Samotny Spacerowicz

    Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

    Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

  • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

    Jake i Dinos Chapman

    Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

  • Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

    Pierre Alechinsky, Peter Bramsen

    Katalog do wystawy ukazującej współpracę litografa z artystą, których przyjaźń rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.