Menu

Syndrom Syzyfa / The Sisyphus Syndrome

Autor: Amiri Baraka / Tłumaczenie: Artur Grabowski

Nakład wyczerpany

Książka poetycka

„Baraka potrafi nie tylko niszczyć język »poprawny«, ale też dokładnie wywracać utrwalone w nim znaczenia, a bywa przy tym prześmiewczy. Do jego ulubionych chwytów należą wszelkie paranomazje, pseudohomonimy i forsowna homofoniczność wyrazów, rozbijanie składni szeroko rozwartymi elipsami, które poddają w wątpliwość porządek tekstu, odwracanie waloryzacji emocjonalnej słów i wymyślanie nieistniejących form gramatycznych. (…) kolejne wiersze Baraki stawały się coraz bardziej »muzyczną« kompozycją, która może być wykonana, jak jazzowa improwizacja, jedynie przez jej autora. I faktycznie jako performer swojej poezji Amiri osiąga znakomite rezultaty. W eseju »Poezja i Karma« stwierdza: »(…) połączenie dźwięku, rytmu i obrazu naśladuje elementy wszechświata. Dlatego wchodzi głębiej, podchodzi do, pod, krawędź znaczenia, przywraca językowi czucie, żeby przybliżyć nas do tych elementów, docierając do warstwy, pod którą nie sięga intelekt«. W wierszu »Teoria estetyki Gatsbiego« pisze o powołaniu czarnego poety, który ma osiągnąć magiczną moc werbalizowania emocji i intuicji zbiorowych, odkrywanych wszakże w najgłębszych pokładach własnej pojedynczości. Taka poezja ma wzbudzać raczej wiarę niż zachwyt, dlatego to właśnie, powiada, warunkiem drobnego pisania jest szczerość, bo sam »wiersz jako forma jest sztuczny, zaś poezja to nie forma, a raczej skutek«”. / fragment książki

Rewelacyjne, gwałtowne wiersze, pełne niepokoju i precyzyjnych artystycznych ciosów, które artysta wyprowadza w wirtuozerski sposób, nie zadając przy tym zbyt dotkliwych ran, zmuszając raczej do przygody myślenia.

O autorach

Amiri Baraka

Urodzony w 1934 roku, legendarny poeta amerykański, ikona poetyckiej rebelii, polityczny aktywista, buntownik, happener i prowokator. W latach 60. przyczynił się do powstania nurtu zakorzenionego w czarnym Harlemie — The Black Arts Movement. Często prezentuje swje wiersze z towarzyszeniem przeróżnych konstelancji znakomitych muzyków. W roku 2009 był gościem Festiwalu Ars Cameralis wystepując w Katowicach z projektem Amiri Baraka’s Speech Quartet podczas Zbiegu poetyckiego NaDziko. Jest autorem ponad 40 książek potyckich, eseistycznych oraz z dziedziny krytyki literackiej i muzycznej. Nagradzany niezliczoną ilością prestiżowych nagród. Zmarł 9 stycznia 2014 roku.

Stephen Shames

Urodzony w 1947 roku, światowej sławy amerykański artysta fotograf. Twórca wielokrotnie nagradzanych prestiżowymi nagrodami cyklów fotografii, dotykających najbardziej intymnych aspektów człowieczeństwa, wykluczenia, tęsknoty. Jest autorem czterech monografii: „Outside the Dream”, „Pursuing the Dream”, „The Black Panthers” oraz „Transforming Lives”.

Szczegóły publikacji

Stopka redakcyjna

Tytuł: Syndrom Syzyfa / The Sisyphus Syndrome
Autor: Amiri Baraka
Tłumaczenie: Artur Grabowski
Redakcja i korekta: Olga Nowak
Fotografie: Stephen Shames
Layout: Katarzyna Bochenek
Wydawca: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Rok i miejsce wydania: Katowice 2010
Wydanie dwujęzyczne: polsko-angielskie

Elementy techniczne

Oprawa: miękka
Liczba stron: 101
Wymiary: 19,5×12,5 cm
ISBN: 978–83–928793–9–8
Nakład wyczerpany

→ Publikacja jest efektem pobytu poety w Katowicach w 2009 roku podczas ⅩⅧ Festiwalu Ars Cameralis. Więcej o edycji można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Polecamy

 • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

  Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

 • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

  Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

  Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

 • Tropy NaDziko — Postantologia

  Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

  Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

 • Dziennik Jurajski

  Wojciech Prażmowski

  Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

 • Samotny Spacerowicz

  Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

  Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

 • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

  Jake i Dinos Chapman

  Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

 • Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

  Pierre Alechinsky, Peter Bramsen

  Katalog do wystawy ukazującej współpracę litografa z artystą, których przyjaźń rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.