Menu

to​.​je​.​take​.​co​.​take​.​to​.​!​. | nakład wyczerpany

Autor: Mołr Drammaz

Na płycie członkowie Mołr Drammaz oddają głos dzieciom, nie ingerując prawie w ich działania. Zdarzają się zatem opowieści bez puenty, nie bardzo wyrafinowane teksty i kompozycje. W zamian za to obcujemy z dziecięcą naturalnością. Często są to działania nieporadne, ale ileż tu nieskrępowanej wyobraźni, pomysłowości i lekkości. I jakże często są to działania zabawne — i przepełnione niepohamowaną pasją tworzenia.

„Mołr Drammaz presents: to.je.take.co.take.to.!. dzieci.śpiewają.dzieci.grają.słucha.asia

Wtedy: naprawdę lubię uczyć dzieci. A oto moi uczniowie. Niektórzy grają na gitarze, inni na pianinie, inni na kibordach, śpiewają! Niektórzy grają od trzech lat, niektórzy od trzech miesięcy. Pewnego dnia na lekcji powiedziałam tak: wymyślcie swój utwór. Ja będę się przyglądać i pomagać. Zrobiły to, a teraz wy słuchacie. Jestem z nich dumna.

Teraz: kilka lat upłynęło. Im dłużej zastanawiam się nad »tojetake«, to dochodzę do wniosku, że tak jak wtedy nie podlegaliśmy modzie, tak i teraz płyta ta nie mieści się w żadnych znanych wcześniej ramach. Jest zapisem czystej wyobraźni i bardzo otwartych głów. I takim dokumentem pozostanie. Bez względu na czas. Dzieci opowiadają »prawdziwe bajki«. A te są ponadczasowe, choć niektóre ówczesne dzieci zdążyły dorosnąć. Nie chodzi tu o morał, chodzi o przeżywanie i szczerość. Śpiewają, grają, zwierzają się, stwierdzają, krzyczą i mówią na ucho. Pochyl się i posłuchaj. Usłysz, co w dzieciach piszczy”. / Asi Mina vel. Asia Bronisławska

O artystach

Mołr Drammaz | kliknij, żeby rozwinąć

Grupa została założona przez Wojtka Kucharczyka (The Complainer, retro*sex*galaxy, Kucharczyk) i Asię Bronisławską (Asi Mina) w okolicach 1994 roku. Oprócz tego rodzeństwa, w ciągu kolejnych lat, do składu dołączali różni inni muzycy — m.in. Macio Moretti czy Jacek Tokarski.

Grupa od samego początku była zauważana, przede wszystkim z powodu niesamowitej energii i oryginalności. Połączenie żywych bębnów z elektroniką oraz głosem było w tamtych latach czymś wyjątkowym, rzadko spotykanym. Dosyć szybko stali się też znani poza granicami kraju (recenzje ich płyt publikował m.in. The Wire).

Dyskografia | kliknij, żeby rozwinąć

1999 tehha tehha ert 2.0
1999 NEUTROP
1999 skórzana maska
2000 presents: to.je.take.co.take.to.!.
2000 grai’n’test.hits
2000 Norma’s food / jedzenie Normy
2001 „tu!” {silesian familijo plądrofono}
2001 l.i.v.e.v.i.l (Mołr Drammaz & neurobot)
2001 boazeria
2004 very vs very
2006 „tu!” (remider)
2006 BOAZERIA (reissue)
2006 to.je.take.co.take.to.!. (retake)
2010 Amateurs, Professionals and No Refrains (Mołr Drammaz & DEUCE & Laszlo Band)
2012 Semperflorens

Polecamy

  • Srebro Fermiego

    Anna Matysiak

    Trzeci tom serii poetyckiej „Marzenia / Herezje”, który zawiera wiersze zaskakujące powiązaniami, odniesieniami, drobinami rzeczywistości.

  • Iskierka w tunelu

    Zbigniew Machej

    Pierwszy tom serii poetyckiej „Marzenia / Herezje”, na który składają się wiersze komentujące aktualną rzeczywistość.

  • Portret słońca w schronie przeciwbombowym

    Daryna Hładun, Łesyk Panasiuk | tłumaczenie: Aneta Kamińska

    Drugi tom serii poetyckiej „Marzenia / Herezje”, na który składają się wiersze poświęcone wojnie w Ukrainie.

  • Tropy NaDziko — Postantologia

    Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk | Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

    Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

  • INNY [NIE] OBCY

    Arkadiusz Gola

    Ponad trzy dekady fotografowania życia codziennego górnośląskich Romów.

  • Sny ze srebra

    Wojciech Prażmowski

    Ponad pięćdziesiąt lat twórczości jednego z najwybitniejszych polskich fotografów zamknięte w jednym albumie fotograficznym.

  • Dziennik Jurajski

    Wojciech Prażmowski

    Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

  • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

    Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

  • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

    Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

    Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.