Menu

Ilustrowany słownik niemiecko-polski

Autor: Andrzej Tobis

Nakład wyczerpany

Książka artystyczna

Publikacja jest owocem wystawy „A-Z”, która odbyła się w ramach ⅩⅥ Festiwalu Ars Cameralis. Na wystawie pokazano 150 gablot edukacyjnych, w których znajdowały się hasła zaczerpnięte ze słownika wydanego w 1954 roku i zilustrowane przez Andrzeja Tobisa fotografią wykonaną we współczesnej Polsce.

Projekt „A-Z” był próbą rekonstrukcji, na zasadach re-make’u, ilustrowanego słownika polsko-niemieckiego wydanego w Lipsku w 1954 roku. Słownikowe zdjęcia Tobisa nie są inscenizowane, lecz znajdowane. Kryją przeróżne anegdoty, detale, rebusowe zagadki.

Projekt opiera się na badaniach związków między literą a obrazem, zwłaszcza użycia ich w celach propagandowych i politycznych. Wpisuje się w ciąg znaczących dla sztuki przełomu wieków „atlasów” i „bibliotek”, tworzonych przez artystów. Prapremiera projektu Andrzeja Tobisa miała miejsce na łamach amerykańskiego „Transition Magazine”, publikowanego przez Harvard University.

Andrzej Tobis → urodził się w Wieluniu w 1970 roku, obecnie mieszka w Katowicach. Ukończył studia w katowickiej filii ASP w Krakowie. W 2006 roku obronił doktorat na macierzystej uczelni. Część teoretyczna obrony nosiła tytuł „Neo Rauch spotyka polskich harcerzy w NRD-owskim lesie”. Jego prace były pokazywane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w polskich i zagranicznych galeriach oraz muzeach.

Szczegóły publikacji

Stopka redakcyjna

Tytuł: Ilustrowany słownik niemiecko-polski / Bildwörterbuch Deutsch und Polnisch mit 53 Farbtafeln 2007—1954
Autor: Andrzej Tobis
Wydawca: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Rok wydania: 2007
Wydanie dwujęzyczne: polsko-niemieckie

Elementy techniczne

Oprawa: twarda (pudełko)
Liczba stron: 54
Wymiary: 20,2x28cm
Nakład wyczerpany

→ Publikacja jest owocem wystawy „A-Z”, która odbyła się w galerii Kronika w Bytomiu, w ramach ⅩⅥ edycji Festiwalu Ars Cameralis. Pokazano na niej 150 gablot edukacyjnych. W każdej gablocie znajdowało się hasło ze słownika wydanego w 1954 roku w oryginalnej pisowni niemieckiej i polskiej, opatrzone odpowiednim numerem indeksu i zilustrowane fotografią wykonaną we współczesnej Polsce.

Polecamy

  • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

    Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

  • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

    Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

    Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

  • Tropy NaDziko — Postantologia

    Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

    Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

  • Dziennik Jurajski

    Wojciech Prażmowski

    Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

  • Samotny Spacerowicz

    Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

    Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

  • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

    Jake i Dinos Chapman

    Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

  • Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

    Pierre Alechinsky, Peter Bramsen

    Katalog do wystawy ukazującej współpracę litografa z artystą, których przyjaźń rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.