Menu

Korfanty. Komiks historyczny

Autorzy: Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

Nakład wyczerpany

„Górny Śląsk przełomu wieku ⅩⅨ i ⅩⅩ. To wtedy, w 1903 roku, młody Wojciech Korfanty rozpoczyna swoją polityczną działalność. Z ówczesnych zdjęć, spogląda na nas  przystojny mężczyzna w meloniku, z przystrzyżonym wąsikiem i lekko falującymi włosami, w nienagannie skrojonym fraku. Aż się wierzyć nie chce, że ten spokojnie wyglądający człowiek już wtedy porywa tłumy, i że stanie się symbolem mieszkańców Górnego Śląska.

Oglądamy zdjęcia i ryciny z epoki. Na jednej z nich widzimy chłopca pasącego krowy, a za nim dymiącą fabrykę. Nowo budowane budynki z czerwonej cegły, turkot pracujących maszyn, drewniane stemple w czarnych kopalnianych tunelach, karczowane lasy, kolej żelazna. Pranie rozwieszone na sznurkach między familokami. Miasto-potwór zabierające przestrzeń żyjącej w zgodzie z naturą ludności wiejskiej. Obok kościoły — miniaturki gotyckich katedr. Czasy niezwykłe. Czasy, w których otoczenie zmieniało się z dnia na dzień.

Równolegle do zmian w przestrzeni wizualnej, przebiegały zmiany w umysłach. Z razu powoli, bez widocznego efektu. W warunkach biedy, braku wykształcenia i niewolniczego 12-godzinnego dnia pracy, nikt nie znajdował zbyt wiele czasu do namysłu nad własnym życiem. Szczęśliwie swoją pracę wykonywał kościół katolicki i prężnie funkcjonowała lokalna prasa. Dzięki tym instytucjom rozszerzała się  świadomość mieszkańców Górnego Śląska, w tym tożsamość kulturowa.

W latach 1918—1920 wielkimi wydarzeniami na tych ziemiach był wybuch kolejnych powstań śląskich. Powstania były także efektem odkrywania przez mieszkańców Górnego Śląska miłości do Polski, ale też pierwszych nią rozczarowań.

Na powstańczych fotografiach widzimy młodych, uzbrojonych powstańców w kowbojskich kapeluszach niczym z Dzikiego Zachodu. Tak jakby z Teksasu, bo w tle kopalniane szyby i dymiące kominy. Towarzyszą im pancerne pociągi i auta własnej produkcji. Na maskach samochodów dostrzegamy bogactwo graffiti z napisem „Korfanty” na czele. Chodziło o odnajdywanie własnej symboliki, utożsamianie się z lokalnym bohaterem. Stąd Korfanty.

Cieszymy się bardzo, że mogliśmy w komiksowej formie, na tle fragmentu historii Górnego Śląska, przedstawić losy Wojciecha Korfantego.

To wyjątkowa postać, łącząca w sobie tak dużo: doświadczenia zwykłego chłopaka, bohatera historycznych wydarzeń, polityka z realnymi osiągnięciami, postaci na poły mitycznej już za życia, wreszcie osoby przeżywającej w swoich ostatnich latach osobisty dramat”.

/ Sławomir Zajączkowski

Szczegóły publikacji

Stopka redakcyjna

Scenariusz: Sławomir Zajączkowski
Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski
Konsultacje historyczne i współpraca redakcyjna: Ryszard Mozgol, Tomasz Buja
Konsultacja językoznawcza: Jolanta Tambor
Recenzenci: Grzegorz Bębnik, Piotr Greiner
Redakcja i korekta: Piotr Zaczkowski
Redakcja techniczna: Katarzyna Bochenek
Skład i łamanie: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawca: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Rok i miejsce wydania: Katowice 2010
Wydanie polskojęzyczne

Elementy techniczne

Oprawa: miękka
Liczba stron: 52
Wymiary: 29,5x21cm
ISBN: 978–83–928793–0-5
Nakład wyczerpany

→ W publikacji wykorzystano zdjęcia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie
→ Współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Katowicach
→ Publikacja wydana z okazji Roku Korfantego (2009)

Polecamy

 • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

  Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

 • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

  Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

  Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

 • Tropy NaDziko — Postantologia

  Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

  Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

 • Dziennik Jurajski

  Wojciech Prażmowski

  Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

 • Samotny Spacerowicz

  Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

  Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

 • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

  Jake i Dinos Chapman

  Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

 • Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

  Pierre Alechinsky, Peter Bramsen

  Katalog do wystawy ukazującej współpracę litografa z artystą, których przyjaźń rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.