Menu

Poker

Autor: Tomaž Šalamun / Tłumaczenie: Katarina Šalamun-Biedrzycka

Nakład wyczerpany

Książka poetycka

Wiersze składające się na debiutancki tom „Poker” (1966) wywołały pewną konsternację zarówno czytelników, jak i krytyki. Zwracano uwagę na ciągi luźno połączonych obrazów, nierzadko drastycznych, często zestawianych kosztem dyskursywnego znaczenia. Podkreślano również obecność w wierszach elementów absurdu i groteski, a także zdecydowane odrzucenie przez autora etosu środkowoeuropejskiego intelektualisty — pierwszy wers wiersza otwierającego debiutancki tom brzmiał bowiem: „Zmęczyłem się wizerunkiem swojego plemienia i wyszedłem”. Doszukiwano się powiązań z poezją symbolistów, szczególnie Rimbauda, jak również T. S. Eliota oraz francuskich surrealistów i serbskich nadrealistów. Krytycy zaproponowali także nowe określenia do opisu poezji Šalamuna: „reizm” (od łac. „res” — rzecz) oraz „ludyzm” (od łac. „ludo” — bawię się).

Debiutancki tom jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów europejskich, a przy tym pierwsze pełne wydanie w języku polskim.

O autorze

Tomaž Šalamun

Urodzony w roku 1941 w Zagrzebiu. Ukończył studia na wydziale historii sztuki i historii w Lublanie. Był stypendystą na uniwersytetach w Krakowie, Rzymie, Paryżu i w Meksyku. Dwa lata spędził na Uniwersytecie Iowa w charakterze gościa International Writing Program oraz asystenta w Katedrze Literatury Porównawczej. Po krótkim okresie pracy w Lublanie w Akademii Sztuki Pięknych i Galerii Współczesnej z konieczności  pracował jako komiwojażer oraz nauczyciel języka angielskiego. Po zmianach politycznych był attaché kulturalnym w słoweńskim Konsulacie w Nowym Jorku. Ostatnio pracował w kilku amerykańskich uniwersytetach jako Visiting Professor. Opublikował 30 tomów poetyckich i wiele zbiorów swojej poezji w obcych językach. Zmarł 27 grudnia 2014 roku.

Szczegóły publikacji

Stopka redakcyjna

Tytuł: Poker
Autor: Tomaž Šalamun
Tłumaczenie: Katarina Šalamun-Biedrzycka
Redaktorzy tomu: Bartłomiej Majzel, Marek Zieliński
Grafika i typografia: Wojtek Kucharczyk
Copyright: Tomaž Šalamun
Wydawca: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris
Rok i miejsce wydania: Katowice 2002
Wydanie polskojęzyczne

Elementy techniczne

Oprawa: miękka
Liczba stron: 74
Wymiary: 19,5×12,50 cm
ISBN: 83–906548–7–3
Nakład wyczerpany

→ Książka ukazała się dzięki pomocy finansowej Ambasady Republiki Słowenii w Warszawie
→ Publikacja jest efektem pobytu poety w Katowicach w listopadzie 2000 roku w ramach Ⅸ Festiwalu Ars Cameralis. Więcej o edycji można przeczytać TUTAJ (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)

Polecamy

  • Obrazy zmieniającego się świata. Fotografie Górnego Śląska

    Album fotograficzny prezentujący pejzaż społeczny oraz historię regionu w okresie Powstań Śląskich.

  • Korfanty. Komiks historyczny — wydanie drugie

    Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski

    Drugie, pokolorowane wydanie komiksu poświęconego politycznej działalności Wojciecha Korfantego.

  • Tropy NaDziko — Postantologia

    Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Arkadiusz Kremza, Paweł Lekszycki, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki, Grzegorz Olszański, Paweł Sarna, Krzysztof Siwczyk / Wybór, opracowanie i komentarz: Dariusz Pawelec

    Zbiór poetycki podsumowujący szalone i istotne pod względem socjologicznym i literackim zjawisko, którym jest Trupa Poetycka NaDziko.

  • Dziennik Jurajski

    Wojciech Prażmowski

    Dwutomowa publikacja, na którą składają się: dziennik ze wspomnieniami i fotografiami autora oraz notes na własne zapiski.

  • Samotny Spacerowicz

    Zhu Hao / Tłumaczenie: Jarek Zawadzki

    Książka poetycka chińskiego poety, w której wierszom towarzyszą fotografie zrobione przez artystę w Katowicach.

  • W królestwie bezrozumności / In the Realm of the Senseless

    Jake i Dinos Chapman

    Katalog do niezwykłej wystawy realizowanej w ramach ⅩⅨ Festiwalu Ars Cameralis.

  • Peter i Pierre. Pierre Alechinsky i Peter Bramsen — czterdzieści lat przyjaźni artystycznej

    Pierre Alechinsky, Peter Bramsen

    Katalog do wystawy ukazującej współpracę litografa z artystą, których przyjaźń rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki.